גיוסים

בנוסף לעבודה השוטפת שהיה מחויב בה כל חבר והייתה מקצועית היה על כל חבר להשתתף בגיוסים שנועדו לעזור במאמץ לענפים עתירי עבודת כפיים. בגיוסים השתתפו כל החברים והילדים מגיל הנעורים ומעלה.
חיתוך תפוחי אדמה- ישיבה מסביב לשולחן גדול עם שקי תפוחי אדמה – המטרה לחתוך כל תפוח אדמה לכמה חלקים שבכל חלק "עין" כדי ליצור יותר "זרעים " להטמנה בשדה.
תפיסת עופות- או העברת עופות- מידי כמה חודשים היה מתקבל מחזור אפרוחים לגידול פטמים. כשהם גדלו והפכו לפרגיות היה צריך להעבירם ולחלקם בין הלולים כדי לאפשר להם לגדול ובסיום תקופת הגדילה היה צורך לתפוס את כל העופות ולשלוח לשחיטה. הגיוס היה מתבצע בעיקר ע"י גברים שבסיום הגיוס היו מקבלים בירה כאות תודה והערכה ובנוסף ניחוח העופות והזבל שהיה מלווה אותם עוד מספר ימים.
עישוב בשדות- לאחר זריעה או שתילה היו יוצאים החברים לעשב בשדות כמו בשדות הבוטנים והאבטיחים.
הכנת השדה לקומביין- לאחר שהוצאו שיחי הבוטנים מן האדמה היה צורך להפוך אותם שיתייבשו ולאחר מיכן לצרפם משלוש שורות לאחת כדי שהקומביין יצליח לאסוף אות כל השיחים והעבודה נעשתה ע"י קלשונים. לאחר מעבר הקומביין היו הולכים ברגל ואוספים ידנית את הבוטנים שנפלו או שנפלטו לאחר סתימות בקומביין.
איסוף אבטיחים- בסוף עונת האבטיחים היו יוצאים החברים לגיוס קטיפת אבטיחים ואיסופם ולמכירה.
גיוס חפירה לקוי הטלפון- חברים לקחו חלק פעיל ביותר בהכנת תשתית התקשורת בקיבוץ וחפרו את תעלות ההטמנה לקבלי התקשורת בקיבוץ.
גיוסי נעורים- נועדו לאסוף כסף לצרכי הנעורים כמו הקמת חדר ציוד לטיולים, איסוף כסף לטיול י"ב ועוד. גיוסים אלו כללו קטיף אגוזים (פקאנים) מהחלקה ליד הפאולינות ומכירתם לחברי הקיבוץ, הקמת גן ירק ומכירת התוצרת לאקונומיה, השתתפות בגיוסי החברים השונים…
היו בוודאי גיוסים בתחומים שונים ומשונים. לאחר השינוי החלו לתמחר גם את הגיוסים והתורנויות הן הלכו ופחתו עם השנים. היום גיוסים הם למטרות קצרות מועד עם ערך מוסף כמו תלית דגלים ליום העצמאות, תורנות עריכה או פריקה למשתתפי האירוע ועוד.

נכתב על ידי משפחת ינאי

    כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

    אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.