לציבור בעניין הבחירות

 • זהירות קן צרעות….
  זו הכותרת בה זכתה, בצרוף מיקרים אומלל, תשובתו של נימרוד, לפנייתה של נטע, לדחיית הבחירות. איני מעלה בדעתי שהייתה כוונה כל שהיא מאחורי הכותרת, אך השתלשלות העניינים מאז הפניה מלמדת שיש חברים שהכותרת הזו משקפת את דעתם על נטע ועל מי ששותף לדעתה זו. הדים לכך ניתן היה לשמוע בשוליה של האסיפה שהתקיימה בשבוע שעבר, בה נשבר אחד משיאי הגינס של הקיבוץ- דיון והצבעה שנמשכו לא יותר מחמש דקות, באסיפה שהחלה בדיוק מדהים על פי לוח הזמנים שפורסם.
  דבריה של נטע מעוררים רוגז וכעס שחשבנו שזה מזמן עזבו את חצרינו והנה חזרו והתפרצו מחדש. אך יותר מכעס עוררו הדברים פחד ואיום, מישהי או מישהו או משהם זוממים להכשיל את בחירתו של נימרוד לקדנציה נוספת של 4 שנים ויש לקום ולהתגונן…
  נטע לא קיבלה תשובה עניינית להצעתה, לא מנימרוד ולא מהנהלת הקהילה ובאסיפה כאמור לא התקיים כל דיון. התשובות לנטע אינן לגופו של ענין אלא לענין הפרוצדורות בלבד. חבל, אבל תשובות מסוג זה מלמדות על ניסיון להתחמק מהדיון.
  לאור זאת מצאתי לנכון לנסות ולעורר מחדש את הדיון הענייני ולהציע לכולנו לוותר על הדיון בפרוצדורות, שכבודם במקומם מונח ועל הדיון בנטע ובחבריה.
  כפי שציין נימרוד בתשובתו לנטע, הנושא אינו חדש והעסיק אותנו לאורך שנים רבות. לפני כעשרים שנה קיבלנו את ההחלטות על הפרדת העסק מהקהילה ושינוי מבנה הקהילה. במסגרת החלטות אלו הוחלט על כך שבצד תפקיד המזכיר יבחר גם מינהלן, מי שאמור לעסוק בניהול הקהילה בכל הקשור לנושאים הכלכליים והעסקיים שבתחומה. קודם לכן, במשך שנים רבות התחלק תפקיד המזכיר בין שני מזכירים. לפני כשנתיים, בוטל תפקיד המינהלן (ובכך, בקול ענות חלושה, ללא מילת תודה ופירגון, באה לסיומה כהונתה של קטרינה). למרות שתפקיד המינהלן הוגדר והתבקש בהחלטת האסיפה, ביטולו נעשה ללא כל דיון ציבורי וללא אישור האסיפה וכך, לראשונה מזה עשרות שנים עומד בראש הקהילה אדם אחד, ללא כל שותף לניהול.
  במקביל לשינוי שערכנו בקהילה, ערכנו שינוי במבנה המגזר העיסקי. בוצע תיאגוד שמשמעותו הפיכת העסקים לאגודות שיתופיות בע"מ. באופן הגיוני ומובן מאליו נקבע כי בראש כל אגודה שיתופית (אגש"ח) יעמוד יושב ראש (יו"ר) ותחתיו יכהן מנהל עיסקי (מנכ"ל). בצורה זו פועלים שנים רבות: אחזקות קיבוץ ניר אליהו בע"מ- אגש"ח המנהל את כל הפעילות העיסקית של הקיבוץ ותחתיו "פלסטניר" ו"עדן" המהווים כל אחד מהם אגש"ח ניפרד. וכאמור בכל אחד מהם מכהנים יו"ר ומנכ"ל.
  רוחות השינוי הללו לא היו נחלתנו בלבד, המבנה התאים והוחל על קיבוצים רבים, לרבות הקיבוצים השכנים לנו. אך בהם הוחל בהתאמה שינוי מיבני גם בקהילה. כך נוכל לראות גם ברמת הכובש, אייל, חורשים, עינת ועוד ברבים אחרים הפרדה בין תפקיד המזכיר לתפקיד מנהל הקהילה.
  המיבנה הניהולי המפוצל בין יו"ר למנכ"ל, אינו נחלתו של הקיבוץ בלבד, זהו המיבנה על פיו פועלים רוב האירגונים בעולם ורוב החברות הכלכליות. אם נבדוק נמצא כי כך פועלות עמותות, אגודות שיתופיות, מפעלים וקונצרנים, אף אירגון חפץ חיים לא יעמיד בראשו מנכ"ל שאין מעליו יו"ר והנהלה שאין מעליה מועצת מנהלים. גם לראש ראשות מקומית, ראש עיר או ראש מועצה וגם לראש ממשלה יש סגן שלא לדבר על מנכ"ל.
  האם יתכן שכל הנאמר כאן אינו רלוונטי למקומותינו ולחיינו? האם יתכן שאדם אחד יכול לרכז בידיו גם את תפקיד היו"ר וגם את תפקיד המנכ"ל? האם יתכן שאדם אחד יכול לטפל ביעילות ובהצלחה גם בנושאי פרט שונים, בפתרון סכסוכי שכנים, בעיות המים של הנוי, ותקלות בסידור הרכב ובמקביל גם בנושאים אסטרטגיים גורליים, גם בהכנת תקציב ופיקוח על ביצועו, גם בהבטחת עתידנו והביטוח הפנסיוני שלנו ואת כל זאת לעשות בהיקף של 2/3 מישרה?
  גמר קדנציה אינו רק ענין טכני, זה בהחלט הזמן לבחינה של תהליכים ומיבנים ושינוי של הטעון שינוי. שום נזק לא יגרם לניר אליהו אם הבחירות עליהם הכריזה המזכירות, יהיו לתקופה של שנה אחת במקום ארבע שנים. זהו פרק זמן מספיק כדי לקיים את הדיון בסוגית פיצול המישרה כמתבקש וקבלת החלטות מושכלות. חבל שהמזכירות בוחרת להתחמק מדיון זה, אך אנחנו כציבור אחראי יכולים גם להחליט אחרת.
  שבוע טוב ומוצלח, קוני

 

 • 16 אוקטובר 2010
  ‏ח' חשון תשע"א
  לכ'
  יונה פלג
  יו"ר ועדת קלפי

ח. י.

הנדון: הצעה להצבעה
במסגרת ההצבעה האמורה להיערך ביום ו' 22/10/2010, אבקשך להעמיד להצבעה את הצעתי כדלקמן:

1. בחירת המזכיר תהיה לתקופה של שנה אחת.
2. במהלך השנה יוקם באחריות המזכירות והאסיפה, צוות שתפקידו יהיה לבחון את ההצעה לפיצול מישרת המזכיר והפרדתו מתפקיד מנהל הקהילה.
3. המלצות הצוות יובאו לדיון במהלך השנה וההצבעה על ההצעה תובא לאישור האסיפה עד תום השנה.

בברכה
יעקב פנר – קוני

 • חבר צעיר

  יש משהו בדבריו של קוני. לפחות בעניין העומס שנופל על בנאדם אחד בכל הנושאים השונים.

 • קוני

  קצת מוזר וגם חבל שאנשים כותבים בעילום שם, ממי הם מפחדים?
  ולשאלתך מר קצת מוזר, אם היית קורא את דברי ביסודיות היית לומד שגם אני לא הייתי לבד וחלוקת העומס הייתה בין המזכיר לבין המינהלן.
  אך יתרה מזו, אם זו השאלה היחידה שדברי עוררו בך, אני יכול להבין שאם הרציונאל של דברי אתה מסכים, אך מפחד לאודות בכך…
  ועוד משהו, חסוך מעצמך ומהציבור את הדיון בטיבו של קוני, משום שקוני לא עומד לבחירה, התמקד נא בדעותי, אשמח להתווכח איתך עליהן, אשמח גם לשמוע נימוקים לגופו של ענין ולא לגופו של אדם…
  בברכה
  קוני

 • חבר צעיר

  הפעם אני חייב להסכים עם קוני. תקשיבו לדברים שהוא אומר ותפרידו רגע ממי שאומר אותם.

 • דניאל

  קודם כל גילוי נאות- אני אח של המזכיר (;

  לגבי האסיפה המדוברת בשבוע שעבר- זוהי לא האסיפה הראשונה שנפתחה בשעה היעודה. באסיפות בהן אין מניין מספק של חברים, מחכים 10-15 דקות עד שיתמלא קצת. אסיפות בהן בשעה היעודה יש 10 חברים ויותר- מתחילים בלי לחכות שיגיעו עוד אנשים. הרי גם כך האסיפות מתמשכות זמן לא מבוטל ורוצים לסיימן כמה שיותר מוקדם. באסיפה שהיתה בשבוע שעבר היו 15-20 חברים בשעה שנקבעה לאסיפה (20:30) והאסיפה התחילה. אני לא חושב שהיה צורך לחכות לחברים מיוחדים.
  הדיון וההצבעה על העברת בחירת המזכיר לקלפי באסיפה ארכו 5 דקות מכיוון שזהו נוהל פורמלי של העברת נושא להצבעה בקלפי ואין על מה לדון- כמו שנעשה אין ספור פעמים אחרות בבחירת אנשים לתפקידים שונים (הנהלות, ועדות…) ובשלל נושאים אחרים.
  אני לא חושב שיש ניסיון להתחמק מהדיון בנושא פיצל משרת המזכיר. הדבר נידון לפני 4 שנים והוחלט שאין רצון וצורך לפצל את משרת המזכיר (בהנהלה ובאסיפה). רק לפני חודש ערכנו הצבעה על הגדרות תפקידים ונהלי בחירה של בעלי תפקידים בקיבוץ (לאחר שנה של דיונים). איפה היו המצדדים בפיצול משרת המזכיר עד עכשיו? זה נראה שהרעיון לעלות את הנושא עלה רק ש"פתאום" הוכרז על תאריך לבחירות חדשות למזכיר (תאריך שהיה ידוע כבר 4 שנים…). אם רוצים לדבר על פיצול התפקיד באופן עקרוני, לא צריכה להיות לכך שום השפעה על תאריך הבחירות למזכיר או על אורך כהונתו. אם לא היה דחוף לדון בזה לפני שנתיים, שנה או חודשיים- מה הלחץ עכשיו? אז נדון בזה בעוד חודש.
  הנושא שהובא לדיון באסיפה היה העברת בחירת המזכיר לקלפי ולא על פיצול משרת המזכיר- לכן לא היה מקום לדון על כך באסיפה. וזו לא קטנוניות או מקובעות שדנים באסיפה מסויימת רק בדברים שהודיעו עליהם מראש- אם נדון באסיפה בדברים שלא הוכרז עליהם מראש, אנו פוגעים בחברים שלא באו לאסיפה כי הם לא העלו על דעתם שידונו בנושא שלא הוכרז עליו (וזו פגיעה בדמוקרטיה הקטנה שלנו כאן). יש דרך להעלות נושאים לאסיפה בצורה מסודרת וכל חבר יכול לעשות זאת.
  לגבי ההצעה לקצר את כהונת המזכיר הנוכחית לשנה- אין בסמכות חבר להציע הצעה כזו לוועדת קלפי באופן פרטי ללא דיון. שוב פעם יש פגיעה בדמוקרטיה של הקיבוץ- החלטות מועברות לקלפי באישור האסיפה, לפי רוב דמוקרטי ואחרי שלאנשים יש זכות להביע דעה על כך. מה גם שלפני חודש קיבלנו החלטה לאשר שקדנציית המזכיר תהיה 4 שנים. האם זה לגיטימי שחודש אחרי כל החלטה שמתקבלת באסיפה או בקלפי- יהיה מותר לבטל אותה? אי אפשר לנהל כך חברה.
  אגב, אם לא נצמד לנהלים שקבענו לעצמינו ושקבעו לנו, כמו דחיית התאריך בו יש לבחור מזכיר או שינוי אורך הקדנציה הנוכחית שלו- אנו נהיה חשופים לתביעות- מישהו יכול לפנות לרשם האגודות ולדווח שלא ערכנו בחירות למזכיר בזמן. חוסר הצמדות לנהלים ולחוקים הביאה אותנו עד היום לשלל תביעות ומשפטים פליליים שעומדים היום אל מול הקיבוץ (דרך עוקפת, השכרות מבנים, מחצבת חול…).
  לגבי העומס הנופל על המזכיר- זה נכון. יש עליו עומס. אבל אתם יודעים מה- גם עלי יש עומס. גם על בעלי תפקידים אחרים בקיבוץ יש עומס. האם זה אומר שצריך לפצל את כל התפקידים? השאלה היא האם העומס הזה פוגע בתיפקוד המזכיר. לדעתי הקיבוץ מתנהל בצורה טובה בשנים האחרונות (אבל מה אני יודע, אני משוחד). אבל טיעון העומס לא רלוונטי עכשיו- נדון בו שיעלה נושא פיצול משרת המזכיר לדיון מסודר כפי שנקבע עוד חודש-חודשיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.