ארנונת ועד מקומי – מכתב של נטע ותגובה של הנהלת קהילה

 • שלום רב לכולם,
  כפי שבוודאי שמתם-לב, חלק מתשלום הארנונה הוא תשלום ועד מקומי. קיים הסדר בין המועצה ליישובים שהמועצה היא שגובה את מיסי הועד, ומשיבה אותם ליישוב. בניר-אליהו יש מיסוי פנימי של ועד מקומי, ולכן הכספים האלה שמגיעים מהמועצה אמורים להיות מושבים לחברים ולא לתקציב הקהילה. בתקציב שהגישה המזכירות לאישור מוצג במובלע (מאוד במובלע) שהכספים האלה יחזרו לחברים בצורה שווה, ע"י כך שהמיסוי על הועד יפחת בצורה שווה. קיבוץ ניר-אליהו החליט על מיסוי פרוגרסיבי הנובע מהכנסות בגין שכר עבודה. כעת המזכירות רוצה להטיל מס פרוגרסיבי גם לפי גודל הבית, בעוד שעד כה מס הועד היה שוויוני לכל חבר / תושב. דבר זה לא מתאים להחלטות של ניר-אליהו עד כה, ולפי דעתי זו החלטה עקרונית שאיננה יכולה להגיע בצורה מובלעת, בתקווה שהחברים לא ישימו-לב.
  אני מבקשת מהאסיפה הקרובה לדון בזה, ועד שאין החלטה עקרונית חדשה בעניין – כל משפחה צריכה לקבל בחזרה בדיוק את הסכום אותו היא שילמה למועצה האיזורית בסעיף הועד.
  בברכה, נטע בארי
 • חברים שלום, בתגובה למכתבה של נטע:
  ארנונת הוועד המקומי הינה מס מוניציפאלי שמטילה המועצה המקומית, לא הקיבוץ – למימון פעולתה של הרשות המקומית. המועצה המקומית מטילה את הארנונה ע"פ גודל הנכס והיא שקובעת כי המס יהיה "פרוגרסיבי". החזרי הארנונה לוועד מיועדים למימון פעולות הוועד המקומי(אצלנו יש זהות וועדים כך שזו הנהלת הקהילה) אשר הואצלו לוועד ע"י המועצה – ולא להחזר לחברים!!! מי שטוען זאת טועה ומטעה. כפי שאנחנו איננו משנים את מס ההכנסה הפרוגרסיבי – אין מקום שהקיבוץ יתערב בשיטת הגבייה של הוועד המקומי. בא"י ישראל הונהגה הארנונה החל מתקופת המנדט הבריטי מתוקפה של פקודת העיריות, ביישובים קטנים ניתנת הזכות לגבות גם ארנונת וועד מקומי על מנת לממן את פעילות המועצה ביישובים, והחל משנת 2011 היא מוחלת ע"פ תקנה גם בקיבוצי המועצה האיזורית דרום השרון. לגביית ארנונה ע"פ גודל הנכס – יש היגיון רב המניח כי ככל שהנכס גדול יותר הוא צורך יותר שירותים מוניציפאליים, יוצר יותר פינוי גזם ואשפה, משורת ע"י יותר חניות ושטחי ניקוז ולכן צורך יותר שירותי טיאוט נוי וגם ביוב. כפי שהפרטת המים הכבידה על בעלי גינות גדולות – כך השתת הארנונה המעודכנת מכבידה על מחזיקי הדירות הגדולות. זו אינה גחמה של הנהלת הקהילה אלא שיטת גביית הארנונה עוד מימי המנדט הבריטי והיא תקפה לכל הרשויות בארץ.
  לכל רשות מקומית ישנו צו הטלת ארנונה, המובא לאישור המועצה המקומית מדי שנה ושנה. צו הטלה זה קובע את הסיווגים והתעריפים לפיהם יחויבו הנכסים בתחום הרשות. כמספר הרשויות בארץ כך מספר הצווים השונים זה מזה. צווי הארנונה מפורסמים בכל רשות ורשות באופן שונה. הדין מחייב את הרשות לפרסם את הצווים בלוח המודעות בעירייה ותו-לא. ישנן רשויות השולחות לנישומים חוברת פרסומית ובה מקצת הסיווגים והתעריפים (כמו שקיבלנו לאחרונה בעלון המועצה).
  עד היום לא חוייבנו לשלם את ארנונת הוועד המקומי כפי שעד 2008 לא חוייבנו לשלם בעצמנו את מס הכנסה, ועד 2009 לא שילמנו בעצמנו את אגרת הטלויזיה. עם הפרטת ארנונת הוועד המקומי(שוב – שלא מבחירתנו) – על החברים והתושבים לשלם את הקבוע לגביהם בחוק הארנונה. כשם שהפרטת אגרת הטלויזיה הביאה למצב בו כל תושב וחבר זכאי להנחות והפטורים האישיים לגביו – כך נכון הדבר לגבי הארנונה. לפני הפרטת אגרת הטלויזיה שילמנו כולנו באופן אחיד את חלק המס – ואחריה כ"א התנהל אל מול רשות השידור בעצמו.
  כעת מדובר בתהליך דומה. בעקבות החיובים הפרטניים פועלים כבר מספר חברים על מנת לצמצם את היקף הסככות והקירוי בביתם, או למימוש ההנחות הפרטניות לגביהם וכך בדיוק צריך להיות. החזר ע"פ תשלום הוועד הנקוב בשוברים אינו מבטיח לקיבוץ כי החברים והתושבים אכן משלמים את הסכום וכי הקיבוץ יקבל את ההחזרים, ולכן אין מקום להתחשבנות פנימית בנושא – מאחר ולא ניתן לעקוב ולאכוף את הדבר, ויעיד הקושי כעת לתקן אפילו את נושא המדידות באופן מרוכז. לא בכדי אין המועצה מעדכנת את המדידות מדי שנה. מדובר בהליך מורכב המלווה בהסגות וערעורים – ובודאי שאין הקיבוץ ערוך להתמודד עימו.
  לפיכך לאחר דיונים סוערים בנושא בהנהלת הקהילה – הוחלט להפחית את מס הקהילה בגובה התוספת המקסימלית לחבר בארנונת הוועד המקומי, כך שגם החבר שהרחיב את ביתו במידה הרבה ביותר(227 מ"ר כולל סככות למי שמתעניין) – אינו נפגע, ומי שביתו קטן יותר – אף מרוויח השנה מהעניין. כך יעמוד כל חבר מול הרשות המקומית – יהיה זכאי להנחות המגיעות לו, ולפטורים הרלוונטיים, ואם ירצה בהפחתת הארנונה – ידאג לפרק סככות מיותרות וליידע את אנשי מחלקת הגבייה. מי שבונה בית גדול צריך לקחת גם את נושא הארנונה בחשבון שיקוליו. אין סמכות בלי אחריות – ולא ייתכן שחבר שיחליט להגדיל את ביתו יצפה כי הקיבוץ יספוג את ההגדלה.
  נתראה באסיפה ביום רביעי – נימרוד בשם הנהלת הקהילה

 

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.