תגובה לקוני ודניאל

חברים שלום רב, השנה מתעכב אישור התקציב מהרגיל, כשדווקא מיעוט החברים שהשתתפו באסיפות התקציב והביא אותנו להעביר את ההצבעה לקלפי, הוא שאיפשר דרך נוהל ההסתייגויות שינויים אחרונים בתקציב המוצע. זוהי הפעם הראשונה בה התקציב מובא לאישור הקלפי, ורק ימים יגידו אם היה זה צעד נכון, מה שבטוח זה שלקראת השנה הבאה נפיק לקחים מהתהליך ונשתדל לשפר. בינתיים צריך לאשר תקציב, לא ייתכן כי אפריל כבר מתחיל ובניר אליהו עדיין נעבוד על סמך תקציב 2010.
לעניין תגובות החברים במייל, ראשית – אני מברך על השיח הציבורי הפתוח, אבל למען הסדר הטוב – חשוב שאתייחס לדברים על מנת שלא יוותרו ללא מענה ערב הקלפי:
ראשית נושא הוועד המקומי, תיקון: בחוברת השינוי החלטנו בדיוק על מנגנון תשלום הארנונה – ארנונת הוועד המקומי היא ארנונה לכל דבר. אפשר להגיד שלא שיערנו כי המועצה תחייבנו לגבות את ארנונת הוועד המקומי, ניתן להגיד שלא התכוונו שתשלום זה יהפוך דומיננטי ולא הבנו בדיוק בעת ההחלטה במה מדובר. אבל החלטנו. את נוסח ההחלטה הביאה הנהלת הקהילה בתוספת מנגנון מפצה על מנת להקטין את הפגיעה בנושא זה, והכל בדיוק ע"פ ההחלטות. בגלל הויכוח הלגיטימי שהדבר עורר – גם העלינו הסתייגות זו לקלפי, למרות שבקלות יכולנו לסגור עניין באסיפה בה השתתפו תשעה חברים ובה החלטנו להעביר את ההכרעה לקלפי.
באופן אירוני יצא (שלא במתכוון) שההצעה אפילו נתנה מענה מסוים לטענה כי מס האיזון פוגע בשכבה של בעלי הכנסות גבוהות מעבודה, ואין כל התייחסות למשל לאנשים שיש להם הכנסות אחרות שלא מעבודה, אבל לא אפתח כאן מחדש את הויכוח.
חשוב לי מאד לציין שבבואנו לקבל את ההחלטה, מלבד העניין העקרוני צריך לקבל החלטות ישימות. נכון להיום, סוף מרץ 2011 טרם הושלמה מלאכת חיובי הארנונה ע"י מחלקת הגבייה במועצה האיזורית דרום השרון. מרבית החברים שילמו את מלוא השומה ועירערו, אחרים שילמו עבור החודשיים הראשונים ומשלא קיבלו את ההחזר המובטח מתכוונים שלא לשלם עד תתוקן הטעות שלהם, יש שעדיין ממתינים למדידה חוזרת, ואחרים כבר הורידו סככות ומחסנים על מנת לשלם פחות.
לדברי גזבר המועצה – מי שילם וכמה הוא כבר לא מעניינינו כקיבוץ מרגע הופרטה הארנונה בהחלטת המליאה. כלום מישהו חושב שניתן ללא הוספת עלויות משמעותית לקיים מנגנון פיקוח והחזר ארנונת הוועד המקומי?
אותם חברים המציעים להפחית במיסים – מציעים בזאת הצעה נגדית שמשמעותה הרחבת המנגנון המרכזי על מנת להחזיר לחברים את תוספת הוועד המקומי, בטיעון כי המועצה מחזירה את הכספים לוועד המקומי, אולם מה שלא מודגש – הוא כי המועצה מצפה שבכספים אלה יבצע הוועד את המטלות שהואצלו לו על ידיה, ולא ישמשו החזר לחברים. לצורך כך המועצה מחזירה גם 17% מארנונת המגורים ו-50% מארנונת העסקים, כלום גם סכומים אלה בהמשך נתבע להחזיר לחברים? ועוד בעידן בה מבקר המועצה מתחיל לבחון את היחסים בין הוועדים המקומיים והאגודות השיתופיות? יש כאן אי הבנה של מנגנון הפעולה של המועצה, התעלמות מוחלטת מהמציאות המתהווה בשטח ואשליית הציבור כאילו מדובר בעניין של מה בכך.
כיישוב שהוא אגודה שיתופית וגם וועד מקומי אנו גובים מיסים נוספים גם כי אנו נותנים יותר, והנהלת הקהילה דאגה שדרך הפחתת מיסים אלה אף חבר לא יפגע. הגיע הזמן שנפסיק עם החשדנות מול מניעי הנהלת הקהילה בנושא. אחרי הכל מדובר באותה הנהלה שיזמה לראשונה בקיבוץ (ובעקביות מאז) את החזרי מס האיזון לחברים ע"פ תרומה, ונסמוך על מקבלי ההחלטות שההתעקשות שלנו היא במקומה. אני מציע לחברים להצביע בעד הצעת הנהלת הקהילה בנושא ברוב גורף.

לגבי יתר ההסתייגויות – כעשרים מהן הוגשו להנהלה, היה מי שבחר לבוא בעצמו, הכין שיעורים והצליח לשכנע את רוב חברי ההנהלה לבצע שינויים כאלה ואחרים בתקציב, אחרים נידחו. זהו שימוש נכון בזכות הדמוקרטית של כל חבר – המוכיח כי חבר אכפתי ויוזם יכול להשפיע גם אם אינו יושב בהנהלות, ואני מציין זאת גם אם התוצאה היא לא בהכרח תואמת לדעותיי האישיות. יתר ההסתייגויות הועברו להנהלה, התקיים דיון ורובן נידחו לאחר הצבעה בכל סעיף וסעיף, בסוף יש הנהלה ובה הרוב קובע. לו כל הסתייגות היתה יכולה לעלות לקלפי ללא סינון – לא היינו יכולים כלל לקבל החלטות בקיבוץ, ולכן נקבעו כללים בנושא. אני אישית מאמין כי חבר הבא ושוטח את טענותיו לפני המזכירות רבים סיכוייו לשכנע ולקיים דיון אמיתי בנושאים אשר על ליבו, ובכל אופן הוחלט לדון לאחר אישור התקציב הן בנושא השמירה והבטחון, והן בדרכים ליישם את הפרטת נהג הבית. אני מקווה שבשנה הבאה יחזרו החברים לגדוש את בית אליהו באסיפת התקציב ולהשתתף באופן פעיל בעיצובו, בינתיים – צריך לאשר את התקציב!

עניין אחרון לקלפי – החבר אריה קזמירסקי הודיע על הסרת מועמדותו לאחר שהתייעץ בנושא מתוך חשש לניגוד עניינים עם שבתו בוועדת הפנסיה. (כזכור הוועדה המליצה לאסיפה להתמקד השנה בביקורת על המערך הפנסיוני). המשמעות – חברי הוועדה הנוכחית כולם עומדים לבחירה מחודשת בקלפי, ללא מועמדים נוספים. החברים הם: ריישה ויינטרוב, ירון קציר, אריה שלמון ועמיקם רגב. יש להצביע בעד/נגד כ"א מהמועמדים שיצטרפו לאיז'ו שכבר נבחר. בהצלחה לכולנו – נמרוד – בשם הנהלת הקהילה

 

  • דניאל

    לדעתי, המינימום שהנהלת הקהילה יכלה לעשות בנוגע להסתייגויות הרבות שהועלו לגבי תקציב הקהילה הוא להעלות בקלפי את שתי האופציות (ההצעה המקורית של הנהלת הקהילה אל מול ההצעה החדשה של הנהלת הקהילה) זו מול זו ולתת לציבור לבחור מה הוא מעדיף. אני מודה שלא הכנתי שיעורי בית בכך שחשבתי לתומי שיתנו את הדעת על ההסתייגויות שהועלו (כמו שנתנו את הדעת על ההסתיגויות שגרמו לשינוי הצעת התקציב של הנהלת הקהילה לנוסח החדש שלה). נלמד לפעם הבאה…

  • נימרוד

    ההסתייגויות שהתקבלו הועלו ע"י חבר שבא ושיכנע את חברי הנהלת הקהילה, היו חברים שבאו ולא שיכנעו(אלא שוכנעו מלהסתייג) אבל סטטיסטית מי שהעלה הסתייגויות ולא נכח בדיון – הסתייגויותיו נידחו..

  • דותן א

    בטווח הארוך, מה שיתכן מאוד שיקרה, אם יהיה מאוד משתלם להיות כאן תושב בן זוג של חבר, אנשים יאבדו את הבושה, יפסיקו להיות חברים וימשיכו לגור כאן עם בן/בת זוגם החבר/ה, ישלמו רק 650 ש"ח ולא הייו חייבים לניר אליהו שום דבר. שלא לדבר על בני משק רווקים שמתקבלים לחברות לבד ללא בני זוגם. ברגע שזה יהפוך לתופעה ורבים מלחברים יהיו בני זוג תושבים- לא נוכל לשנות את המצב בהחלטות אסיפה או קלפי כי לא יהיה לכך רוב. אנחנו יוצרים תקדים בעיתי שקורה בהמון קיבוצים אחרים ולא יודעים איך לאכול ולאכוף את זה … הצבעיו נגד …………………….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.