טוקבקים באתר הקיבוץ – התייחסות

 • לשמחתנו עלה שוב השבוע לדיון עניין הטוקבקים באתר הקיבוץ. נושא זה מעסיק אותנו ביום יום, כעורכי האתר, זמן רב, הרבה יותר משהיינו רוצים.
 • הויכוח לגבי שמירה על חופש הביטוי והתגלמותו באמצעות הטוקבקים, אל מול שמירה על כבודם של אנשים ומניעת השמצתם מאחורי מסך הפחדנות האנונימי חוצה חוגי תקשורת באוניברסיטאות, פורומים באינטרנט ובתי מחוקקים. תשובה ברורה אין.
 • מה שכן ברור לנו, קוני כתב על כך ואנחנו מסכימים עם כל מילה, הוא שבאתר של הקיבוץ, אתר קטן שמייצג מקום קטן בו כולם מכירים את כולם, אין מקום לתגובות אנונימיות הפוגעות באופן ישיר או מרומז באדם אחר.
 • ההתחלה לא היתה כזו. גם בתוך "מערכת האתר" וגם בקרב אנשים עימם התייעצנו לאורך השנתיים בהן קיים האתר יש דעות שונות לגבי רמת הצנזורה שעלינו להפעיל. יש הנוטים לכיוון חופש הביטוי ויש המבקשים להחמיר. בתחילת דרכו של האתר היינו פחות עם היד על מקש ה-delete עד שהתחלנו לשמוע על אנשים שנפגעו מתגובות שפורסמו בעילום שם. בשלב מסוים בתהליך הוגדרה מדיניות ברורה – כל תגובה בעילום שם הפוגעת או מבקרת אדם כלשהו תימחק.
 • מאז, ובמשך חודשים רבים, אנחנו מוחקים תגובות בתדירויות המשתנות בהתאם למצב הרוח הקיבוצי. לגבי תגובות לא מעטות התקיימו דיונים טלפוניים מהירים בינינו תוך עירוב אנשים נוספים, לא מעטים, עימם התייעצנו האם להוריד תגובה או להשאירה.
 • ניסינו להעלות את הנושא לדיון ציבורי מספר פעמים ולהבין מה הציפייה של הציבור. בסקר שפורסם לפני מספר חודשים ענו 38% שתגובות אנונימיות באתר הקיבוץ הן הקסם שבאינטרנט וחופש הביטוי בהתגלמותו. 32% אמרו שזהו מפלטם של הפחדנים ושללו את התופעה. 30% הסכימו עם רעיון האנונימיות והתנו את התגובות בכך שהן לא פוגעות.
 • למרות שזוהי דעת המיעוט בסקר, היא הפכה לעמדתה הרשמית של המערכת. כל עורך, אתר או עיתון, מביא איתו את עמדותיו ודעותיו. אנחנו לא אובייקטיביים. לדעתנו אין דבר כזה. אנחנו כן מנסים להישאר מאוזנים ונייטרליים (ובהחלט לא תמיד מצליחים). ועדיין, תמיד יישאר פתח לשיקול הדעת של העורך. אנחנו גם טועים. היו כבר לא מעט מקרים בהם השארנו תגובות שאנחנו חשבנו שראוי להשאירן, ובעקבות פניות ישירות של אנשים, או בעקבות כך ששמענו שאנשים מסוימים נפגעו, הן הורדו או שונו. אם תגובה מובאת בשם מישהו והיא נראית לנו חשודה אנחנו בודקים עם אותו אדם האם הוא כתב אותה.
 • לפני סיום – קוני, אנחנו מסכימים עם מרבית דבריך. נשמח להשתתף בדיון ציבורי בעניין האתר בכלל והתגובות האנונימיות בפרט, ונשמח עוד יותר לקבל רעיונות לתכנים ולסקרים לאתר, על מנת שלא יתנהל כאתר פרטי ובכדי שלא על פינו יישק דבר (ציטוט).
 • ממש לפני סיום – לעניין תופעת הטוקבקים האנונימיים. בהמשך לדבריו של קוני, דעתנו כמערכת, וזוהי דעה ברורה של אנשים קיימים החתומים על מכתב זה, היא שמי שמנצל את חומת המסתור הזאת על מנת להשתלח ולפגוע באנשים קיימים, בשר ודם, ולכתוב עליהם דברים שלא היה מעיז להגיד בפניהם, או לפחות לכתוב תחת שמו ולעמוד מאחורי מה שכתב, הוא אדם פחדן ובזוי ובעיקר אומלל.
 • לסיום סיומת – בקרוב מאוד תעלה לאוויר גרסה חדשה של האתר עליה עובד אמיתי בימים אלו ממש. היא אמורה להיות משודרגת, מהירה יותר וידידותית יותר למשתמש ואנחנו מקווים להכניס בה במשך הזמן גם תכנים נוספים שלא היו קיימים עד כה והם חשובים מאין כמותם (דף "לזכרם" לדוגמא).

  זהו, מקווים שהחזקתם מעמד עד פה, רק טוב.
  עמרי ודור

 

 • לוזונים

  תופסק שיטת הקיזוז לאלתר!

 • נימרוד

  לעורכי האתר, ראשית תבורכו על פועלכם ההתנדבותי המייצר מדיה פעילה ותוססת בעיקר בימים בהם אין עלון.דעתי בנושא הטוקבקים מעט שונה מזו שהוצגה פה – לדעתי במאה ה-21 אתר אינטרנט שמונע דיון של טוקבקים הוא ארכאי ויגווע, ולראייה אתרי קיבוצים אחרים שהם יותר רשמיים ומתנהגים כבטאון הקיבוץ. אחת הסיבות לכך שהאתר פעיל דינאמי ומעורר עניין היא השתתפות הציבור בטוקבקים. מי מאתנו לא מעיין באתר לפחות פעם ביום לראות אם יש משהו חדש ומעניין, ובעיקר טוקבקים מעניינים. נכון שישנה תופעת לוואי של טוקבקים ארסיים ואנונימיים. לדעתי גם בגזרה זו פועלים עורכי האתר בהגינות ומסירים די מיידית את הצנינים. צריך לבדוק אם ניתן לאמץ פורמט דומה לאתרים גדולים בהם הטוקבק מפורסם רק אחרי שעבר את עיני העורך, אך גם כך וכמי שזוכה מדי פעם לטוקבקים ארסיים, אני חייב להודות שהם הרבה פחות מכאיבים ממכתבים אנונימיים לתא הדואר הפרטי, שגם להם זכיתי לא מעט. אין לי סטטיסטיקה מוצקה בעניין זה אבל לדעתי כמות המכתבים האנונימיים לתא הדואר ירדה פלאים עם עליית אתר האינטרנט הדינאמי של הקיבוץ, ומהבחינה הזו אם זה משמש אפיק חלופי להוצאת קיטור, עדיף כך, כל עוד כמובן ממשיכה חבורת העורכים לעשות עבודתה נאמנה בעניין הסרת הטוקבקים הפוגעניים, ושוב מציע לבדוק טכניקה הפוכה של פרסום הטוקבק רק אחרי שעבר את העורכים, אם זה ניתן טכנולוגית ובעלות סבירה…

 • נטע

  כמי שקוראת וגם מגיבה – אני אומרת שוב שאתם עושים מלאכתכם נאמנה.
  לגבי האנונימיות – כנראה שאצטרך להתרגל…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.