טוקבק – מאמר מאת קוני

‏25/06/2011
‏כ"ג סיון תשע"א
1. "טוקבק" הוא תעתיק חופשי עברי של ביטוי באנגלית talk back שפירושו "דַבּר חזרה" וחיבור של מילים אלו. במרץ 2007 החליטה האקדמיה ללשון העברית על המילה "תְּגוּבִית", כהקטנה של המילה "תגובה", כתחליף למילה הלועזית "טוקבק"[2].
2. ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם בכמות התגוביות, כך נאמר בדיון שנערך בכנסת, או בתקשורת או במאמר כלשהו שקראתי בעיתון. מי שחוטא לפעמים ומשחת את זמנו על קריאתם ולהודות על האמת גם לי זה קורה, ימצא עצמו שוחה בביב של זוהמה ורפש, השמצות, הקנטות ניבולי פה ובעיקר חגיגה של גזענות ושנאה. הויכוח הציבורי שמתעורר לעיתים סביב הנושא מתמקד בדרך כלל בין הדוגלים בחופש הדעה לבין הדוגלים בהגבלת זכות ההשמצה.
3. חופש הדעה והחופש להביעה, הינם מאבני היסוד של הדמוקרטיה אך הם מקפלים בתוכם גם את חופש ההשמצה. איך מתגברים על השילוב המסוכן הזה. האם כל הבעת דעה שלילית על אדם הינה השמצה? החוק הישראלי, בינתיים, אינו שולל את חופש הבעת הדעה, אך אינו מאפשר "לשון הרע". אדם צריך להיות נכון לתת את הדין וניתנת לו ההזדמנות להגן על דבריו, אך אם לא אמת דיבר ופגע באדם נשוא דבריו, עליו לתת את הדין.
4. אתרי האינטרנט מאפשרים תגוביות ע"י אנונימי ובכך מאפשרים גם את חופש הדעה וגם הגנה מפני נתינת הדין וכך יכולים המשמיצים, הולכי הרכיל ומוציאי הדיבה לחגוג מבלי לתת את הדין.
5. ומה לנו ולכל זה? אני בעד חופש הדעה והתגובה, אך נגד מסך ההגנה המתאפשר ע"י האנונימיות. מי שרוצה להביע את דעתו, יקום ויאמר אותה בריש גלי ובראש חוצות, ללא מורא וללא משוא פנים ואם אינו יכול לעמוד בתנאים אלו מוטב שישתוק. הדילמה שנוצרה והדיון הציבורי עוד רחוקים מסיום, אך האם כל מה שנכון ואפשרי באתרי האינטרנט העולמיים והארציים ראויים גם לאתר שלנו?
6. אתר האינטרנט שלנו, הינו האתר הרישמי של קיבוץ ניר אליהו ואף ממומן על ידו. אך האם הוא באמת שלנו? לאתר אין הנהלה ציבורית נבחרת, אין תקנון ואין כללי אתיקה מחייבים. כך יוצא שקבוצה קטנה, קטנה מאד, של חברים ואף שאינם חברים, הם השופר הרישמי של הקיבוץ. על פיהם ישק דבר ויקבע מה יועלה ומה יורד, איזו תגובית תזכה לחיי מדף ארוכים ואיזו תמחק עוד בטרם יבש הדיו מעליה.
7. דעת הקהל בקיבוץ מושפעת גם מתגוביות וגם מסקרים ולכן הגיע העת שלאתר האינטרנט תיהיה הנהלה ציבורית נבחרת וכללי אתיקה ברורים וידועים. בין השאר יש לבחון פסילה של כל תגובית אנונימית. "הזירה הקיבוצית" יכולה להיות אכזרית ומרושעת וזו אחת הדרכים למנוע זאת. עד אז הצנזורה שמתבצעת על ידי מפעילי האתר אינה לגיטימית.

קוני

 • נטע

  מסכימה לגבי אי הלגיטימיות של האנונימיות.
  בקשר למנהלי האתר שלנו – אני מוצאת שהם מאוד רגישים לפגיעה באנשים, ועושים מלאכתם נאמנה.
  ורוצה להוסיף שתגובות (תגוביות) באתר אינן תחליף לדיון ציבורי פנים אל פנים.
  שבת שלום, נטע

 • קוני

  גם מנהלי האתר שלנו הם אנונימיים ואת מתעלמת מהצורך לקבוע כללים ברורים. עד שיקבעו כללים כאלו, אם בכלל, ההגדרה "עושים מלאכתם נאמנה" היא מתן לגיטימציה לצנזורה. גם פגיעה בועדות ובמוסדות הקיבוץ היא פגיעה באנשים! אך לדעת מנהלי האתר הרגישים, זו פגיעה לגיטימית.

 • גם פגיעה בועדות ומוסדות הקיבוץ היא פגיעה באנשים

  בין הפעמים הבודדות שמסכים עם קוני

 • אבישי

  קוני אני מסכים לגבי העניין של האנונימיות אבל אני מוכרח לחלוק עלייך בעניין מנהלי האתר. עמרי ודור אינם אנונימיים ויתרה מכך בימים של סערת רוחות בקיבוץ הם תמיד עם יד על הדופק בכדי להוריד את כל ההודעות הפוגעניות כלפי אדם זה או אחר וגם כלפי הנהלות וועדות. רבים המקרים בהם מנהלי האתר הלא אנונימיים הורידו טוקבקים מן הסוג הזה.
  אין ספק שמדובר במנהג פסול ופחדני במיוחד כאשר מדובר בהעלבות אישיות, אך אני חוזר ומדגיש שמידיעתי האישית מנהלי האתר עושים כל שביכולתם בכדי למגר את התופעה.

 • גראהרד קונארד

  קוני אני בהחלט חושב כי יש משהו בדבריך אך אני חושב שהיית צריך לפתוח את דבריך דבר ראשון במילות תודה וזאת משום שמפעילי האתר עושים זאת מזמנם החופשי.
  אני חושב שכך דבריך היו מגובים עוד טוב יותר.
  אני מאמין שבצור קיבוץ דמוקרטי נושא זה גם הוא יכול לעלות להנהלת הקהילה וקלפי והתוצאות יהיו אשר יהיו.
  בינתיים תודה רבה למנהלי האתר.

  *הוא קצת משעמם לאחרונה. ולא, אין לי רעיונות לשיפור…

 • פחות קשור..

  רבותי חזון אחרית הימים התגשם (לזמן מה) השער המערבי היה סגור היום (שבת) ופעל טלפונית.. מה קרה מישהו נפגע?…-לא. נגרמה למישהו פגיעה בשמו…-לא.. אי נוחות?- לא אז למה רק כי מתחשק למישהו לסגור את השער הוא עושה את זה .. רוב השבתות השער פתוח לרווחה ואז באים כל מיני טיפוסים אזוריים וכן גם כאלה שיחזרו ויפקדו אתה המשק באחד מן הלילות כשכולנו נישן… אז אדרבה למי שסגר את השער ושימשיך כך!!! שבוע טוב!

 • אמיתי

  כמו שאמר אבישי – מנהלי האתר אינם אנונימים. מימון האתר ע"י הקיבוץ הוא לצרכים טכנים בלבד (שרתים וכדומה) וצוות האתר פועל ע"ח זמנו הפרטי בהתנדבות מלאה. שאלת הצנזורה עלתה פעמים רבות ומדובר בנושא בעייתי – איפה עובר הגבול בין חופש הביטוי להכפשות והצאת דיבה? עורכי האתר עושים כמיטב יכולתם כדי לאפשר לאנשים להשמיע את דעותיהם ובד בבד לשמור על רמה נאותה ומניעה מפגיעה אישית בחברים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.