להציל את השקמה

צמוד לגדר הצפונית ולחלקת התמר, על הגבעה, מול השכונה הצפונית מזרחית, ניצב לו עץ שקמה עול ימים ויפה נוף. העץ היה כאן הרבה לפנינו ועכשיו אנחנו כאן כדי להבטיח שישאר הרבה אחרינו.
העץ ממוקם על גבול מגרש בניה במסגרת הבניה החדשה. המתכננים קיבלו אותו כנקודה על מפת המדידה ולא הביאו בחשבון את עובי גזעו וקוטר נופו (כ 20 מ'). כתוצאה מכך מתחת לענפי השקמה יבנה בית מגורים דו משפחתי.
אי אפשר לעקור עץ ללא אישור ואין כוונה לעשות זאת, אבל אפשר וכנראה זה מה שיעשו, לקצץ את ענפיו. התוצאה תיהיה שהעץ יאבד את יופיו ואנחנו לא נהנה מנופו המרהיב. ומנגד, מי שיגור מתחת לעץ ימצא את עצמו במרכז מזון של עטלפים וזבובים.
כל עוד לא החלה הבניה, אפשר וצריך לשנות את התוכניות. לדעתי צריך להשאיר את העץ, בשלמותו, במסגרת מגרש ציבורי ולהעביר את הבית המתוכנן למגרש אחר וזה אפשרי.
לא נוח לי, כמי שנשא בתפקידים ציבוריים לצאת למאבק הזה, אני מאמין שאף אחד מנושאי התפקידים לא מעוניין לפגוע בשקמה ולא פועל מתוך זלזול בערכי הטבע, אך בעלי תפקידים מתמודדים עם נושאים רבים ומשימות לא פשוטות וקורה שמפספסים לפעמים. לכן אני קורא לכל מי שהשקמה יקרה לו ומזדהה עם הקריאה שלי להתגייס להצלת השקמה.
מסיבות אישיות, לא אצליח להגיע לאסיפה המתוכננת להיום (21/02/12), אני מבקש מהחברים להגיע לאסיפה ולהגן על השקמה.
בברכה
קוני
 • דותן .א.

  הי קוני מסכימה איתך גם ליד ביתנו יש שקמה שמשום מה הושמטה מרשימת העצים ומתוכנן עליה מגרש למרות שפנינו אין ספור פעמים לגורמים הרלונטים עדיין מתעלמים מקיומה וחבל. עץ שקמה הוא עץ מוגן והיא אפשר לעקרו …

 • נימרוד

  לדעתי הכותרת מטעה. אין כל כוונה לפגוע בשקמה. גם היום יש שקמים במרחק דומה מבתי חברים(מדר-אביגד, זהר-ויון) וליד מבני ציבור(מזכירות) ואין עם זה שום בעיה. למיטב ידיעתי המתכננים לקחו זאת בחשבון

 • קוני

  דותן, טוב שאת מעלה את הנושא עכשיו, אני שכחתי מזה. עדין לא מאוחר, במיוחד לאור החלטת האסיפה מהיום, לבחון מחדש את תכנון הדרכים באזור שלכם. צריך למפות את השקמה בצורה ברורה ולהנחות את המתכננים לקחת אותה בחשבון ברה-תכנון של האזור.
  נימרוד, למען אלו שלא היו באסיפה אני חוזר על הדברים שאמרתי:
  השקמה המדוברת בשכונה החדשה תופסת להערכתי חצי מהמגרש עליו עומדים לבנות. למיטב ידעתי המתכננים לא היו מודעים לכך. מבחינה זו אין המצב דומה לדוגמאות שהבאת.
  אדריכל הישוב חגי דביר אמר לי היום שהוא שמע על הבעיה רק היום.
  אני לא חושש שיעקרו את השקמה, החשש שלי שיפגעו בה בצורה שתהרוס אותה ובכל מקרה גם אלו שיגורו מתחתיה יסבלו וגם אנחנו נפסיד את מראה היפה.

 • קוני

  עול ימים = עולל, תינוק ואני התכוונתי לבא בימים = זקן
  תודה לעירית שהאירה את עיני

 • נימרוד

  נושא השקמה הועבר שוב לבדיקת המתכננים, לכשתיתקבלו הממצאים נעדכן

 • קוני

  כל עוד המתכננים לא מקבלים את המידע מהמודד, הם לא מבינים את הבעיה. רק לאחר שהמודד יסמן את העץ עם קוטר מערכת הגזעים ועם קוטר הנוף אפשר יהיה להבין את מידת ההשפעה של העץ על המגרש ואשמח לדעת שאני טועה והעץ לא מפריע לבניה והבניה לא מפריעה לעץ.

 • נימרוד

  חברים שלום, קיימתי היום סיור במקום עם זיו, דיברנו עם המודד החדש שיסמן את הבית המתוכנן לפני הסיור שייערך עם המתכננים. מהעין הבלתי מקצועית שלי נראה שהעץ אכן קרוב לבית, אבל בהנחה שניתן לטפל בנושא הפירות מדובר בקירבה שהיא נכס ולא נזק. זו כמובן רק דעתי הפרטית ואנחנו נמתין לאנשי המקצוע…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.