מעקב משקעים – חזרנו

חזרנו.

הרבה רעש הרבה ברקים היו בסוף שבוע שעבר.
דני רופ התלהב – כמעט סנדי כחול לבן.
אבל בשטח כולו 15 מ"מ.
ובכל זאת היורה. וסימן בשבילנו להיכנס למצב כוננות 2 (בודקים את הגרפים רק פעם בשבוע).

ובקשר לגרפים – בינתיים כמו שהיו. אם יש הצעות או הערות להוסיף/להוריד/לשנות/לבטל לגמרי אשמח מאד לשמוע.

תחזית לחורף הקרוב

לפי רשות המים יהיה חם מהרגיל וגשום יותר. בתל אביב יהיה 614 מ"מ. נראה לי שהתחזית האופטימית באה לשפר את מצבו של ביבי לקראת הבחירות.

וחומר למחשבה:

לפי ברוך הממוצע הרב שנתי לשנה זאת הוא 593 מ"מ כאשר שנה שעברה היה 594. הירידה באה בעקבות ה-544 מ"מ שירדו שנה שעברה. הממוצע מחושב ע"י סיכום כמות הגשם לכל שנה מאז החורף של 1968 מחולק במספר השנים: 44, אבל אם אנחנו חושבים שיש שינויים באקלים ולשינוי הזה יש השפעה מצטברת כדאי אולי לחשב את הממוצע על פחות שנים. הממוצע של 20 שנים האחרונות הוא רק 574 – 20 מ"מ פחות.

דרך אחרת להסתכל על זה היא כך: כל שנה היא שנה חדשה (בדיד). כמות הגשם של עונה קודמת לא עוזרת לנו לנבא כמה גשם יהיה השנה. זה לא דומה לממוצע של מבחנים בלימודים שאם תלמיד מקבל 75 בחמישה מבחנים ברצף הסיכוי טוב שיקבל קרוב ל-75 גם הפעם. תוצאות העבר – הממוצע – עוזרות לנו להבין מה היה וגם מה יהיה. לא במקרה של גשם.

אם כן הכלי הנכון יהיה החציון. החציון שלנו הוא 572 מ"מ. זה המספר שעליו אפשר להגיד את המשפט הבא: ב-44 שנים האחרונות היו 22 שנים עם פחות מ-572 מ"מ גשם והיו 22 שנים עם יותר. ואם בודקים רק לעשרים שנים הארונות כמעט ואין שינוי. אפשר לראות שבשיטת החציון, לשנה מטורפת של 1333מ"מ ב-1991 או (לא עלינו) 244 מ"מ שהיה ב1998 כמעט ואין השפעה. וזה נכון אם ממשיכים ובודקים את השנים לאחר מכן. ב-1992 היה 570 וב-1999 היה 632.

דעתכם?

רפי

  • דניאל

    לא נכון להגיד שלא ניתן להעריך כמה גשם ירד העונה על סמך הממוצע מהעבר. בעזרת סטיית תקן ניתן להעריך במידת ודאות מסוימת טווח מ"מ אפשריים.
    שימוש בחציון מנקה לנו את הנתונים משנים שרחוקות מהממוצע (כמו 1333 ו- 244 מ"מ), או מוריד את ההשפעה שלהן על התוצאות.

  • דניאל

    שכחתי לציין שאני מעריץ מסור של פינת המשקעים ועוקב אחריה באדיקות. תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.