לקראת בחירות 2013

בבסיס הדמוקרטיה קיימות האמונה וההבנה שכל קול הוא הקול המשפיע והמכריע. ללא האמונה הזאת קשה להסביר למה מישהו בארה"ב יצביע אובמה. להיות קול אחד מה-65 מיליון איש שהצביעו בעדו או אפילו להיות רק אחד מה-7 וקצת מיליון איש שהצביעו אובמה בקליפורניה?
ללא האמונה הזאת קשה להסביר למה אנשים קמים בבוקר ומחליטים לנסע קילומטרים, לעמוד בתור שעות ובמזג אוויר לא קל כדי להצביע. ההסבר היחידי הוא שהם (ואנחנו) מאמינים ומבינים שבלי ההצבעה שלנו התוצאה היתה אחרת. וללא 65 מיליון ההחלטות הוא לא היה נשיא היום.
ולא רק שכל קול חשוב – הוא חשוב 3 פעמים:

● כל קול נספר פעם אחת כקול בעד רעיון, תנועה או מפלגה
● אותו קול נספר גם כקול נגד הרעיון האחר
● בסוף אותו קול נותן למצביע את הרגשה שהוא הקול המכריע – הסיבה להצלחה או נצחון של הרעיון

ולא רק ההצבעה חשובה. אם אפשר לעשות משהו שאולי יכול לשנות משהו אצל מישהו ושיהפוך את הקול החשוב שלנו לשני קולות או אפילו שלושה או ארבעה – שיחקנו אותה…
אם המפלגה מבקשת עזרה, האם אנחנו באמת יכולים להגיד שאין לנו אפילו שעה או שעתיים לתת כדי לנסות לשנות את המציאות, להפסיק את הטירוף שקורה ויקרה?
(קצת אקטואליה – ההחלטה לבנות בשטח E1 היא לא רק עוד החלטה לבנות אלא הכרזה מפורשת שלא יהיה שלום לעולם. נגמר השקר שפנינו תמיד לשלום.)

מפלגת העבודה מבקשת עזרה. כל אחד יכול (ואולי חייב) לעזור. יש מספר משימות וכל אחד – מגיל הנעורים ועד לגיל השלישי – יכול לעזור. משימה אחת היא מהבית בשעות הערב. כל מי שרוצה לעזור מוזמן ליצור קשר איתי אחרי שעות העבודה.

וקצת על הבחירות הקודמות:

יש קדימה?
יש תנועה?
יש עתיד?

בבחירות האחרונות היו 99 קולות בקלפי של ניר אליהו (לא כולם חברים) שהצביעו קדימה. האם יש מישהו בין מצביעי קדימה שמרגיש שקיבל תמורה בעד הקול שלו? האם יש מישהו מה-99 שחשב שהמחאה של שנה שעברה היתה לגיטימית וצודקת והבטיח לעצמו שלו רק יכל היה עושה מעשה לשנות את המצב? האם יש מישהו בין תומכי ליבני/מופז/לפיד שמבין שאו שעושים מאמצים להגיע לשלום או שלא ואין משהו באמצע? האם יש ביניהם כאלה שחושבים שבפוליטיקה צריכה להיות דרך?

הפעם אין ד"ש או שינוי או גמלאים או קדימה. הפעם חייבים לבחור בין המחנות. חייבים להתייצב במחנה הימין או במחנה השמאל. הפעם חייבים לבחור ליכוד או עבודה.

זהו.

רפי בורץ

 • מפלגת העבודה פשטה את הרגל.

  שלי יחימוביץ מכבסת מילים.שנים הצבעתי
  למפלגה הזו ,זהו מספיק.

 • נטע

  רפי, מסכימה אתך בחלק גדול ממה שכתבת. במיוחד מסכימה על הצורך בנקיטת עמדה. כל המפלגות שעמדו באמצע כדי לא לנקוט עמדה בזבזו את אשראי הבוחר ולא קידמו שום דבר. צריך להצביע בעד מי שמייצג את דיעותיך הכי קרוב, גם אם לפעמים צריך לסתום את האף. למרות שאין ייצוג הולם לקיבוצים במפלגת העבודה, עדיין השקפת עולמם החברתית של חבריה היא הקרובה ביותר אלי. (לאלו שיותר שמאלה תהיה בעיה להיכנס לכנסת לדעתי, ולכן הפעם לא אצביע למרץ.)

  • קוני

   חבל, תבדקי מה קרה למפלגת העבודה בשלושים השנים האחרונות, תראה כמה פעמים הם היו הליכוד ב' ג' ד', כמה ח"כ שקיבלו את קולות מצביעי העבודה ערקו עם הקולות לימין.
   שלי החברתית (יש מישהו שהוא לא חברתי?) לא משמיעה את קולה בנושא זכויות האדם, הפליטים, המגזר הערבי, הכיבוש, אז על איזו חברה היא מדברת? על החברה של ביברמן? על הזחילה לממשלה הבאה כהרגלה של מפלגת העבודה?

 • ואתה?

  מרגיש שקיבלת תמורה בעד הקול שלך?

 • מפלגת העבודה?

  אפילו המועמדים של המפלגה הזאת לא מצביעים לה. כולל היו"ר, וההוא שעד לפני כמה שעות היה מס' 3 במפלגה, וסביר להניח שגם התופעה שנמצאת במקום החמישי.

  • קוני

   בדקתי את רשימת מפלגת העבודה, במקום החמישי ממוקם "פואד" האם אליו התכוונת?

 • קוני

  מפלגת השמאל היחידה היא מרצ, וראוי שכל המצדדים בשמאל מדיני וחברתי יצביעו לגלאון, או לפחות לא יבזבזו את קולם על מפלגות הממוקמות ימינה ממנה, גם אם הן מתחזות לפעמים לשמאל. אם כך יהיה, מרצ עשויה להיות חזקה בהרבה ממה שהסקרים מנבאים לה.

 • חברים יקרים

  שימו לב שבמקום 20 במפלגת העבודה ובמקום 13 ברשימה של ציפי לבני משובצים אנשי "הקשת המזרחית" – אשר כבר הגישו נגדכם 2 בג"צים בנושא הקרקע החקלאית, ובנושא שיוך דירות בקיבוצים. בראשון הם הצליחו, בשני קצת פחות. לא בטוח שאלו האנשים שהייתם רוצים שייצגו את האינטרסים שלכם.

  • תיקון טעות

   בעצם עו"ד יובל אלבשן פרש בהרשימה של לבני. מה לעשות? כל שנייה הם מפרסמים רשימה אחרת.

 • דניאל

  רפי- עם רוב דבריך אני מסכים. עם זאת, כפי הנראה במפלגת העבודה, נכון לעכשיו, אין מצע מדיני. לכן לא רלוונטי לדבר על בניה בשטח E1.
  עם זאת, גם מי שחושב שאין למי להצביע ושכולם פוליטיקאים מסר*ח*ם, עדיין חשוב שיצביעו למפלגה דמוקרטית כלשהי. במידה ואנשים רבים כאלו לא יצביעו- יגבר כוחם של המפלגות והח"כים הפאשיסטיים שפוגעים במערכת המשפט, בחופש העיתונות, בזכויות האדם ושוללים כל ביקורת כנגד המדינה. כך קרה בבחירות האחרונות וזה העתיד שלנו אם אנשים פה לא יבינו את גודל התהום מולה אנו ניצבים. שימו לב מה קרה במפלגת ביברמן- שומרי החוק בה התאדו (מיכאל איתן, מרידור, בני בגין) והפאשיסטים התחזקו (ליברמן, זאב אלקין, דני דנון, מירי רגב).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.