מחשבות על עתיד הלינה בנעורים והנעורים בכלל…

שלום רב,

ביום ששי הקרוב תתקיים קלפי בנושא הלינה בנעורים, ולפי פתקי ההצבעה שפורסמו השבוע, אנו נתבקש להשיב על שאלה פשוטה אחת : " המשך הלינה בנעורים" – כן או לא? אז זה בדיוק העניין – זה ממש לא פשוט. העניין הוא מורכב מידי מכדי שנוכל לענות עליו בשאלה פשטנית אליבא דאריק שרון בימיו היפים במרכז הליכוד: "מי בעד חיסול הטרור?" ומה יקרה לאחר "חיסול הטרור"? הבעיה הפלסטינית תיעלם מעליה? הפלסטינים יהפכו לציונים? בית הנעורים יהפוך למתנ"ס? ילדי הנעורים יהפכו לפליטים? להפסיק את הלינה בנעורים בלי תכנון מסודר לעתיד המבנה והפעילות שלהם בו הוא מעשה חסר אחריות. אני מצפה מהנהלת הקהילה ומנהלת החינוך להציג בפני ציבור החברים כיצד ממשיכים לפני שסוגרים והולכים הביתה. ישן – מפני חדש תוציאו!

אני מבקש לתקן מספר אי-דיוקים והכללות שנאמרו ונכתבו לפני ובמהלך האסיפה האחרונה:

 1. כל מנהלות החינוך בעשור האחרון החליטו חד משמעית על הפסקת הלינה בנעורים" – לא מניה ולא מקצתיה. עד שנת 2010 מלאה את תפקיד יו"ר מנהלת החינוך אסתר זטורסקי. בישיבתה האחרונה של המנהלת לפני סיום הקדנציה של אסתר הוחלט להמליץ על סיום הלינה בנעורים. מכאן ברור שב- 4 השנים שקדמו לכך לא התקבלה החלטה כזאת. בשנים 2014-2011 מלאתי את תפקיד יו"ר מנהלת החינוך ובתקופה זאת התקיימה לינה בנעורים בתמיכת מנהלת החינוך והנהלת הקהילה. לפיכך, בחלק הארי של העשור הנוכחי התקיימה לינה בנעורים בתמיכת מנהלת החינוך.
 2. הפסקת הלינה בנעורים תחסוך כסף רב לתקציב הקהילה" – נהפוך הוא! ראשית, למנהלת החינוך בניר אליהו אין כוונה לוותר על מבנה הנעורים לטובת שימושים פנימיים או חיצוניים אחרים. היא הצהירה על כך מספר פעמים בגיבוי של הנהלת הקהילה. אבל נניח שמישהו יכופף את ידה של מנהלת החינוך בעניין, הרי מי שחושב על הרווח "האדיר" הצפוי מהשכרת המבנה למשרד עורכי דין, למשל, שיחשוב שוב. הגליית הנערים והנערות מן המבנה תחייב בניית בית נעורים אחר, אולי בלי לינה, אבל חדש ומשודרג. מישהו חושב שבמצב הענינים הנוכחי, גם הכספי וגם הסטטוטורי, הקמת מבנה כזה היא אפשרית?

מאז אישור "השינוי באורחות החיים" שעליו החלטנו בשנת 2008 חוסלו מוסדות ומסורות שטופחו בעמל רב במשך עשורים בקיבוץ, במחי הרמת ידיים באסיפה, וללא מחשבה ותכנון מה יבוא במקומם. דוגמאות לא חסרות. בשם "החסכון" בוטלה מסיבת בר המצווה המשותפת של ילדי הקיבוץ ומאז לא מצאנו דרך ראויה לציין זאת. התקיימה "שנת בר מצווה" צולעת יותר או פחות, אך גם היא גוועה מאליה מחוסר יזמה. היום , אחרי עשור, אנו מנסים לשחזר ארוחת ששי בחדר האוכל, אחרי שיזמות קודמות חוסלו באיבן משלל תירוצים. הנוי הציבורי, שעליו היתה גאוותו של הקיבוץ, קוצץ בכוח אדם ובתקציב, והצהוב-חום- אפור החליף את הירוק. ומתברר שעוד היד נטויה. השינויים הם בלתי הפיכים וקשה מאד להחזיר את הגלגל אחורה, כי הרי מי זוכר בכלל היום שפעם חגגנו בר מצווה ביחד? ברגע שחוסלה מסורת – נוצר ואקום – אפור, ריק ארוך ומשמים….קל לחסל, קשה לבנות.

והנה, חברים, שרבים מהם וגם ילדיהם גרו בנעורים, וגם היום הם מעידים על כך שזאת היתה חוייה חיובית בלתי נשכחת, מציעים לחסל עוד מסורת קיבוצית, והם מציעים לעשות זאת לפני שהוגדר תקציבית וחינוכית פתרון ראוי שימנע את הואקום – כאמור… אפור, ריק, ארוך ומשמים.

אני קורא לכל החברים להתנגד נחרצות לביטול הלינה בנעורים, עד שתוצג ותתוקצב תוכנית ברורה לעתיד המבנה ולפעילות הנעורים בכלל. אחרי שתוצג תוכנית כזאת, ניתן יהיה לדון בלינה בנעורים כיתרון או חסרון חינוכי, לא לפני כן!

אנא הצביעו בעד המשך הלינה בנעורים!

תודה על תשומת הלב,

ירון

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כל הכבוד לנערים ולנערות שעבדו על החוברת המושקעת, וטרחו לחלק אותה בין הבתים, עשו לנו בית ספר בעשייה…
  כאב לי לראות בחוברת כי הנערות והנערים חושבים שהשיקול העיקרי לביטול הלינה הוא השיקול הכלכלי.
  הוא לא. ממש לא.
  השיקול העיקרי הוא מה נכון חינוכית. לכן, אני את ההחלטה שלי אבסס על חוות הדעת של אנשי החינוך.
  גם אם חוות הדעת הזו לא תואמת את רצון חבורת הנעורים המרשימה שלנו.
  מקווה שבסופו של דבר תתקבל באמת ההחלטה הכי נכונה עבורכם, הנעורים. את זה נדע רק בדיעבד, וגם אם נחליט נכון וגם אם לא, זה בסדר, מותר לטעות, מה שחשוב זה שהחלטנו מתוך שיח והחלפת דיעות, ולא כי ניסינו לחסוך עליכם, או על הילדים הבאים. שלא תחשבו כך לרגע.
  אם יצאתם כ"כ טוב, כנראה שהנהלת החינוך וההורים קיבלו כמה החלטות טובות בשנים האחרונות 🙂

 • ירון קציר

  אני שמח לראות תגובה מהירה למכתבי וגם לחוברת של הנעורים
  (שאותה לא ראיתי). חבל שהתשובה היא אנונימית. ולעצם העניין:
  1. "חוות הדעת של אנשי חינוך" – יש אנשי חינוך שחושבים שכדאי להמשיך בלינה בנעורים (למשל, פזית, ראש מנהלת החינוך הנוכחית) וכאלה שחושבים אחרת. לאילו אנשי חינוך את/ה בוחר/ת להאמין?
  2. "השיקול העיקרי" – השיקול העיקרי של מי? טועה הכותב/ת באמונתו הנאיבית שאין כאן שיקולים כלכליים. יש כבר הלוטשים עיניים לחדרי הנעורים לטובת "פתרונות דיור" כאלה ואחרים.
  3. בשנתיים האחרונות, עוד הרבה לפני שהגיעה ההצבעה בקלפי, הקיבוץ הזניח את מבנה הנעורים לחלוטין. אני תמה אם הושקע שם שקל אחד בשנתיים האחרונות. למה הדבר דומה? להזנחת שירותי הבריאות הציבורית, הרווחה ובריאות הנפש על ידי הממשלה: "אנחנו נספק שירותים מינימליים, כך שרבים יתייאשו ויעברו לרפואה הפרטית". נזניח את המבנה ובסוף ממילא אף אחד לא ירצה לגור שם.
  4. בתגובה אין שום התיחסות להיעדר תוכנית חינוכית/פיזית למקרה שאכן תהוטל הלינה בנעורים. האם ישופץ המועדון? יורחב על חשבון חדרי המגורים? כרגע, למעט תנועת הנוער "האיחוד החקלאי" הפועלת בקיבוץ, הפעילות בנעורים וגם בנקר דלה ביותר.
  מגיב/ה יקר/ה – אינך עומד להצביע על ביטול הלינה בנעורים, אלא על חיסול הפעילות בנעורים.
  בברכה, ירון

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  נוער שלנו מצוין. חבל לחסל בית עם תכנים וחינוך טובים.
  אין לי ילדים בגיל זה, אך משיחות רבות ו"היתבוננות מהצד"
  אני כל הזמן רואה נוער מצוין, שותף לעשייה.
  חברים תצביעו בעד!!
  בואו ניתן צ'אנס עם מדריכים טובים להמשך הנעורים!

 • מה הקשר?

  למה יש קשר בין בית נעורים טוב ואיכותי לבין לינה?? בקיבוצים השכנים לנו מתקיימות מערכות חינוך מצוינות והילדים לא ישנים בנעורים. מספיק לקשור בין השניים. ההצבעה היא על ביטול הלינה ולא על סגירת הנעורים. מי שמנסה לטעון אחרת, זו פשוט דמגוגיה.

 • יהודית מדר.

  לדעתי יש קשר! ברגע שהלינה תיסגר
  החדרים יעברו לרשות הקיבוץ
  בית הנעורים לא יהייה באותה אוירה
  לה אנו שואפים.
  תודה לירון קציר על הפוסט.
  אני בעד הלינה בנעורים, יש לי זיכרונות
  טובים ועם מלווים טובים המקום
  יתפקד מעולה!
  זה לא סותר את הקליטה של הבנים
  ואת מצוקת הדיור הקשה של בנינו.
  עם כוחות משותפים ועבודת שטח טובה
  נקדם ביחד את הקליטה המבורכת
  ובית נעורים משגשג עם פעילות חברתית
  טובה.
  שבת שלום!
  תצביעו בעד הלינה בנעורים.
  תודה.
  יהודית מדר.

 • למשתמש אנונימי

  מי אמר לך שהמערכות של הקיבוצים האלה טובות יותר משלנו? תשאל מה היה בישובים האחרים בלג בעומר האחרון אפילו עשו על זה דיון חירום במועצה! בלי נעורים אבל עם סמים ואלכוהל קשקוש מערכות חינוך מצוינות תבדוק לפני

 • קוני

  אגדות עם הן שדה נרחב למחקרים אנטרופולוגים, בין השאר נלמד מהן מידת ההשפעה על הלך הרוח העכשוי ועל השפעתן על קבלת ההחלטות של הציבור.
  דומות להן הן גם אגדות מקומיות.
  אני נדרש להן כשאני קורא את מכתבו של ירון. בשורה התחתונה של דבריו מגיע הקורא למסקנה החד משמעית: פעם היה טוב ואז באו רוחות השינוי וקילקלו הכל…
  למשל – פעם היו ארוחות בערב שבת בחדר אוכל והיו כל כך טובות עד שבאו אנשי השינוי וחיסלו אותן. כמה נוראים הם אנשי השינוי.
  אגדות כמו אגדות לא נצרכות לעובדות, אפילו לא לעובדה שארוחות ערב שבת בחדר אוכל חדלו להתקיים מאחר והציבור הביע ברגליים והפסיק להגיע, הרבה לפני 2008…
  התרשמתי מאוד מהקמפיין של בני הנעורים, מנחישותם ורצונם להשפיע על המצביעים. שאפו.
  הנה למדתם שיעור מאלף בדמוקרטיה.
  כמו שבוודאי לימדו אותכם בתיאוריה, החלטת הרוב היא אבן יסוד בדמוקרטיה. לא תמיד הרוב צודק וגם לא תמיד חכם, ההיסטוריה מלאה דוגמאות, למדתם עוד משהו על דמוקרטיה, הכי חשוב זה להשיג את הרוב, ובשביל להשיג את הרוב אין צורך בטיעונים חכמים והגיוניים.
  למשל, ניתוח סטטיסטי של הקשר בין הלינה בנעורים ובין ההשגים בבחינות הבגרות…(נ.ב. אין לי בגרות ולא ישנתי בנעורים, עכשיו אני מבין למה).
  לא יודע מה עבר בראשו של הסטטיסטיקאי אבל הנה עוד כמה נתונים מעניינים:
  רוב חברי ניר אליהו לא ישנו בנעורים, מה זה אומר עליהם? זה אומר שהם אנשים פחות טובים? מגובשים? ערכיים?
  רוב אלה שישנו בנעורים אינם חברים בניר אליהו? מה זה אומר על השגי החינוך שלנו?
  לסיכומו של דבר (אני כותב את הדברים בשעה שועדת הקלפי סופרת את הקולות), רוצים לישון בנעורים? סחטיין, תשנו בנעורים, רק אל תפציצו אותנו באגדות.
  ועוד הערה קטנה אחת,"לא הכל זה כסף", נכון, אבל חברת חשמל לא מוכנה לקבל את הטיעון הזה, גם לא מחלקת הארנונה של המועצה וכך שאר הספקים. אז כנראה שלא הכל זה כסף אבל על רוב הדברים צריך לשלם.
  לילה טוב וחלומות פז בבית הנעורים או אצל ההורים, אנשים מחונכים וטובים התחנכו גם כאן וגם שם.
  קוני

 • יהודית מדר.

  קוני ! כרגיל כתבת מקסים !

 • נעורים

  בשם כל הנעורים, אנחנו רוצים להגיד תודה על תמיכתכם במאבק שלנו ללינה בנעורים. שמחים שהקשבתם לנו וראיתם גם את הצד שלנו. תודה על שנתתם בנו אמון ושאתם סומכים עלינו שנצליח לנהל את זה בצורה הטובה ביותר! מוזמנים לקפוץ לקפה בנעורים ולהתרשם מהמתרחש…

 • אולי קצת באיחור

  מישהו יודע לומר כמה זה עולה בשנה?

 • למאחר

  לישון לא עולה כסף

  • יהודית מדר.

   סליחה?! קודם תהייה אמיץ ואמין.. תיזדהה..
   את/ה כותב שמות של נערים מיתבגרים שיכול
   להיות שחגגו והרעישו ועושה שיימינג .
   המקום נישמר.. זה לא היה בבית הנעורים.
   כדאי שתדייק , לא היה ציוד שניפגע
   אל תנסה לייצר אוירת עליהום…
   וכן.. חשוב מאוד לישמור על אי הפרעה לציבור.
   ובפעם הבאה אני מציעה לך ליספור עד 10!!
   ד.א אנחנו שוחחנו עם הילד שלנו והסברנו
   את עמדתינו!
   סליחה על ההפרעה!

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  למי ששאל כמה כסף זה יעלה לנו – הרבה מאוד כסף, תשאל את מינהלת החינוך, אפשר היה לשכן שם 3 משפחות מחוסרות דיור.

 • למשתמש אנונימי

  אפשר באותה שיטה לשכן משפחות חסרות דיור בחדר אוכל(אחלה מבנה)לסגור את הכלבו ולשים משפחה, את המעדניה – משפחהמשרדים – משפחה משפחה משפחה ואז לא צריך בכלל לבנות ונגמרו הצרות, גם במחסנים בלול יש מלא מקום

 • המשכן

  יש עוד מבנים
  מבנה חדר המלאכה.
  המשרדים באותו מבנה המשמשים בעלי תפקידים מיותרים.
  מבנה הצמוד למכבסה – חדר ישיבות שומם ומשרדים לרוב לתפקידים מיותרים לחלוטין.

 • מערכת האתר

  נמחקה תגובה אנונימית

 • נימרוד

  למשתמש האנונימי זו הטעות של כולכם: למרות ההחלטה הלינה עוד לא החלה התחילו תהליך מול ההורים והילדים, המסיבות האלה מתקימות לא מהיום בדיוק בגלל שיש וקום ואין ניהול מסודר של המקום. ברגע שיהיה כזה כולל מדריך ואמנה בין ההורים והחניכים הדברים הללו לא יקרו. המסיבות שמארגנים ילדים שבאופן רשמי לא לנים במקום היו גם קודם ובדיוק בגלל זה צריך שהלינה תהיה ממוסדת. האנרכיה עכשיו היא תוצאה של הניסיון ליבש את הלינה ושהמערכת לא תיקח אחריותץ אם כבר צריך לזרז את ישום ההחלטה עוד לפני החופש הגדול אחרת יהיו עוד כאלה מסיבות

 • מערכת האתר

  נמחקה תגובה אנונימית שבה מוזכרים שמות. יוזכרו שמות – יימחק.

 • תיקון

  התגובה הקודמת היא לא של לירז, היא שלי מהמחשב של לירז, בקיצור מוסכם שצריך לתגבר את נושא ההדרכה בלי או עם לינה, מתן הוא מדריך נהדר ונותן את כל הנשמה אבל הוא לא יכול לבד על שני תלתונים בגיל ההתבגרות, לכל אחד מאיתנו כהורים יש אתגרים עם המתבגרים הפרטיים שלנו אז ברור שצריך פה עוד תוספת ולו בשעות הקריטיות של מדריך, ויש גם מי שמוכן להרים את הכפפה ואת זה צריך לקדם ומהר, סומך על פזית שהיא ״על זה״ – נימרוד

 • מי אחראי על ניקיון השרותים בבריכה???????????

  המקום נראה כמו בורדל בבנגקוק.
  פשוט מזעזע.
  נהייה מחסן.

 • משתמש אנונמי

  סליחה על השימוש בשמות, נכתב באקט של תסכול בשלוש לפנות בוקר.
  אך מצפה לכך שינקטו פעולות שישמרו על המקום והציוד בו.
  וכן שמירה על אי הפרעה לציבור.
  שוב סליחה עם מישהו נפגע.

  • יהודית מדר.

   סליחה?! קודם תהייה אמיץ ואמין.. תיזדהה..
   את/ה כותב שמות של נערים מיתבגרים שיכול
   להיות שחגגו והרעישו ועושה שיימינג .
   המקום נישמר.. זה לא היה בבית הנעורים.
   כדאי שתדייק , לא היה ציוד שניפגע
   אל תנסה לייצר אוירת עליהום…
   וכן.. חשוב מאוד לישמור על אי הפרעה לציבור.
   ובפעם הבאה אני מציעה לך ליספור עד 10!!
   ד.א אנחנו שוחחנו עם הילד שלנו והסברנו
   את עמדתינו!
   אנחנו שוחחנו עם הילד שלנו ו

 • זיו גת

  נעורים 2017
  אני עובר ליד הנעורים בשעות שונות ושנה לפחות שהמקום הפך למפגש של כמה בנים בשכבות שונות . עם החברים שלהם.
  הבעיה אינה חדשה ולא טופלה עד היום .
  אני מצפה מהמדריך והילה מנהלת החינוך לפעול בנושא. ובהקדם. זה באחריותה כבר מספטמבר 2016.
  ואין קשר להחלטה על ללינה בנעורים היא לא תחל בקרוב.

 • עומר קורדובה

  לא רואה איפה יש בעיה שנפגשים אנשים משכבות שונות

 • עומר קורדובה

  גם בזמננו פגשנו אנשים בשכבות שונות וטפו טפו יצאנו עם חינוך סביר

 • מערכת האתר

  נמחקה תגובה אנונימית.

 • מערכת אתר

  נמחקה תגובה אנונימית.

 • מערכת האתר

  נמחקה תגובה אנונימית
  מבקשים לשמור על לשון נקייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.